Search
Browse Categories

Organic Adjunct Grains

Organic Fermentable Adjunct Grains

Unmalted grains are often used to enhance certain characteristics of a beer, to recreate a traditional recipe, or to create a beer with unique characteristics. Flaked grains are the easiest to use because the flaking process ""cooks"" the grain, leaving a product that is pre-gelatinized. Thus, the home brewer does not need to pre-cook the grains; they can be added straight to the mash for starch conversion. Unmalted grains should be used with barley malt as unmalted grains do not have the enzymes necessary for starch conversion. Unmalted Adjuncts can make up 10% to 20% of the grains called for in a beer recipe. All of our organic adjuncts are certified organic under the USDA National Organic Program by California Certified Organic Farmers.

Displaying products 1 - 11 of 11 results
Organic Raw Buckwheat, per Lb.
Our Price: $2.95
Sale Price: $2.36
You Save: $0.59 (20 %)
Organic Raw Buckwheat, per Lb.
on sale
unavailable
Organic Rice Hulls, bulk per lb.
List Price: $2.99
Sale Price: $1.83
You Save: $1.16 (39 %)
Organic Rice Hulls, bulk per lb.
on sale
Organic Barley Flakes, per Lb.
Our Price: $2.90
Sale Price: $2.32
You Save: $0.58 (20 %)
Organic Barley Flakes, per Lb.
on sale
Organic Oat Flakes, per Lb.
List Price: $2.29
Sale Price: $1.67
You Save: $0.62 (27 %)
Organic Oat Flakes, per Lb.
on sale
Organic Rye Flakes, per Lb.
Our Price: $2.70
Sale Price: $2.16
You Save: $0.54 (20 %)
Organic Rye Flakes, per Lb.
on sale
Organic Wheat Flakes, per Lb.
Our Price: $2.59
Sale Price: $2.07
You Save: $0.52 (20 %)
Organic Wheat Flakes, per Lb.
on sale
Organic Toasted Buckwheat, per Lb.
Our Price: $3.40
Sale Price: $2.72
You Save: $0.68 (20 %)
Organic Toasted Buckwheat, per Lb.
on sale
Organic Whole Millet, per Lb.
Our Price: $1.90
Sale Price: $1.52
You Save: $0.38 (20 %)
Organic Whole Millet, per Lb.
on sale
Organic Whole Quinoa, per Lb.
Our Price: $4.40
Sale Price: $3.52
You Save: $0.88 (20 %)
Organic Whole Quinoa, per Lb.
on sale
Organic Sushi Grade Rice, 4.2 Lb. Package
Our Price: $9.90
Sale Price: $6.73
You Save: $3.17 (32 %)
Organic Sushi Grade Rice, 4.2 Lb. Package
on sale
Organic Sushi Grade Rice, bulk per lb.
Our Price: $2.90
Sale Price: $1.97
You Save: $0.93 (32 %)
Organic Sushi Grade Rice, bulk per lb.
on sale
Shopping Cart
Your cart is empty.